Home » Expoziţii » RÎmnicu Sărat – ¿decenii întunecate?
RÎmnicu Sărat – ¿decenii întunecate?

Pentru perioada noiembrie 2016 – februarie 2017, Muzeul Municipal Râmnicu Sărat vă propune, prin organizarea expoziției “RÎmnicu Sărat – ¿decenii întunecate?”, să parcurgeți o retrospectivă secvențială a istoriei recente a orașului.
Acest demers nu este unic și nici nu pretinde acest lucru, acestea au existat și s-au înmulțit, chiar Muzeul Municipal Râmnicu Sărat fiind parte a unor asemenea rememorări ale trecutului recent, prin includerea perioadei 1945-1989 în expoziția “Retospectivă Râmniceană” (iunie-august 2008) și prin participarea la expoziția “Artistul şi Puterea. Ipostaze ale picturii româneşti între anii 1950-1990” (Art Society, București, 2012).
Așadar, prin expoziția “RÎmnicu Sărat – ¿decenii întunecate?”, vă invităm să vizionați secvențe inedite din Râmnicul comunist: orașul de dinainte de demolările de la sfârșitul deceniului 8, imagini cu “Râmnicul nou”, aflat în plin proces de construire a cartierelor comuniste, vom trece prin propagandă (nelăsând la o parte candidatura lui Nicu Ceaușescu ca deputat de Râmnic, sau vizita cuplului Ceaușescu), vom vedea cum arăta o cămară din epocă și un birou de funcționar, iar la final, pe lângă altele, ne vor reaminti, sau vom afla, lucruri despre șoimii patriei și pionieri.