Home » Expoziţii » Expoziţia “Descoperiri arheologice la Curbura Carpaţilor (sec. IV d. Hr.)”
Expoziţia “Descoperiri arheologice la Curbura Carpaţilor (sec. IV d. Hr.)”

Expoziţia “Descoperiri arheologice la Curbura Carpaţilor (sec. IV d. Hr.)” cuprinde obiecte de podoabă, ceramică, monede, cărămizi ştampilate, obiecte de toaletă, toate de acum 1600 de ani.
Artefactele sunt din patrimoniul Muzeului Judeţean Buzău şi Muzeului Municipal Râmicu Sărat, un motiv în plus pentru vizitare fiind prezentarea Tezaurului de la Pietroasele.
Expoziția este deschisă la etajul Casei Domnesti, Primaverii 4, Râmnicu Sărat (intrarea prin curtea bisericii) și se poate vizita în lunile septembie-decembrie 2013.