Home » Expoziţii » Exponatul lunii Noiembrie 2017
Exponatul lunii Noiembrie 2017

Continuând, de acum, tradiția de a prezenta în fiecare lună un obiect deosebit din colecția muzeului nostru, luna aceasta vă prezentăm o frumoasă floare de mină, un cuarț alb.

Cuarțul este cel mai răspândit dintre minerale, prezent în aproape toate rocile, el constituind un procent de cca. 12 % scoarța terestră.

Caracteristicile mineralului:

Formula: SiO2

Forme de cristalizare: prisme hexagonale, terminate în piramide

Culoare: incolor (cristalul pur) sau, în varietăți, toate culorile

Duritate: 7

Rupere: concoidală

Luciu: sticlos

Pe lângă calitățile estetice utilizate pentru obiecte decorative și de podoabă, cuarțurile au multiple întrebuimțări, în industria produselor de curățenie, pentru calitățile abrazive, în detergenți și paste de dinți, în industria sticlăriei ca materie primă, dar și în domeniul tehnologiilor avansate, unde sunt folosite în componența oscilatoarelor, stabilizatoarelor de frecvență și generatoarelor de ultrasunete.

Cristalul nostru este originar din mina Borșa, din 1995 și are dimensiunile de 14x9x5,5 cm.

Deținător: Muzeul Municipal Râmnicu Sărat, Secția de Științele Naturii, inv. 215.

Exponatul poate fi vizionat, până la 3 decembrie 2017, la sediul Muzeului Municipal, str. Primăverii, nr. 4.