Home » Expoziţii » Atelier de pictură icoane pe sticlă
Atelier de pictură icoane pe sticlă

17671223_1379265285462318_1322459584_nEști elev în ciclul gimnazial la una din școlile râmnicene? Te poți înscrie la  Atelierul de pictură icoane pe sticlă organizat de Muzeul Municipal Râmnicu Sărat în perioada 11-18 aprilie 2017.

Selectăm un număr de 16 de elevi motivați, elevi care vor participa la un seminar de informare cu tema “Tradiția iconografică în România“ și la 4 ateliere de creație cu durata de 50 minute fiecare.

În cadrul atelierelor se vor folosi tehnici specifice de lucru, elevii având ocazia să-și dezvolte abilitățile practice și creativitatea.

Icoanele realizate în urma derulării atelierelor vor face obiectul unei expoziții ce va fi amplasată în holul Primăriei Municipiului Râmnicu Sărat în perioada 20 aprilie – 15 mai 2017.

Tematica acestui atelier este dată de contextul în care Patriarhia Ortodoxă Română a declarat anul 2017 – “Anul omagial al Sfintelor Icoane, al iconarilor și al pictorilor bisericești“.