Home » Expoziţii » EXPONATUL LUNII – FEBRUARIE 2017
EXPONATUL LUNII –  FEBRUARIE 2017

EXPONATUL LUNII – FEBRUARIE 2017

Ținând seama de faptul că multă lume duce dorul căldurii și așteaptă primăvara, propunem pentru această lună – ultima de iarnă, sperăm – un fluture exotic, din Peru.

Date exponat:

Nume: Urania Leilus

Dimensiuni: 8 x 7,5 cm.

Colorit: negru, verde, turcoaz.

Origine: Tingo María, Peru.

Deținător: Muzeul Municipal Râmnicu Sărat, Secția de Științele Naturii, inv. 7303.

Descriere: Lepidopteră diurnă, mare (5 – 9 cm), din familia Uraniidae, subfamilia Uraniinae, genul Urania.

Areal: Este întâlnit în America de Sud, la estul Anzilor, incluzând Suriname, Guyana Franceză, estul Columbiei, Peruului și Ecuadorului, Venezuela, Brazilia, nordul Boliviei și Trinidad, în pădurea tropicală și pe malurile râurilor, la altitudini cuprinse între nivelul mării și 800 m.

Exponatul poate fi vizionat începând cu 20 februarie 2017, la sediul Muzeului Municipal Râmnicu Sărat (Fosta Stăreție), din str. Primăverii nr. 4.