Home » Informații » MUZEUL… ÎN ȘCOALĂ!
MUZEUL… ÎN ȘCOALĂ!

16809329_1355208767834593_20640948_nMuzeul Municipal Râmnicu Sărat își invită partenerii – unități de învățământ, să vină cu propuneri privind activitățile unui nou proiect al Muzeului – „Muzeul… în școală!”, care își propune, printre altele, creșterea gradului de informare al tinerei generații asupra patrimoniului cultural și istoriei locale. Astfel, se pot face prezentări în cadrul orelor de istorie, dirigenție, desen ș.a.m.d.

Desigur, datorită normelor privind conservarea bunurilor culturale, nu poate fi vorba de prezentarea obiectelor originale în școală!

Informații suplimentare se pot afla la sediul Muzeului Municipal Râmnicu Sărat.