Home » Expoziţii » Exponatul lunii noiembrie 2016
Exponatul lunii noiembrie 2016

Bustul lui Gheorghe Pop de Băsești

Întreaga activitate a lui Gheorghe Pop de Băsești (1835-1919) a fost pusă în slujba poporului român, el luptând îndeosebi pentru respectarea drepturilor românilor din Transilvania. Membru în Parlamentul de la Budapesta, lider al mișcării memorandiste și președinte al Partidului Național Român, a fost ales să prezideze Marea Adunare Națională de la Alba Iulia din 1 decembrie 1918.

Bustul, executat în anul 2013, la comanda Inspectoratului pentru Situații de Urgență Maramureș, este din ipsos, are o înălțime de 27 de centimetri și este așezat pe un suport din lemn de 5,5 centimetri.

Deținător: Muzeul Municipal Râmnicu Sărat.

Donație Drîstaru Costică