Home » Expoziţii » Exponatul lunii octombrie 2016
Exponatul lunii octombrie  2016

Exponatul lunii octombrie 2016

Medalia Crucea Sfântului Gheorghe

Crucea Sfântului Gheorghe este un ordin rus, cu patru clase, înființat de țarul Alexandru I în 1807 și care a fost conferit până în 1917 (reînființat în anul 1992).

Original, ordinul era o cruce din aur (clasele I și II) sau argint (clasele III și IV) (mai târziu metalele prețioase fiind înlocuite cu metale comune de aceleași culori), cu un disc central cu imaginea Sfântului Gheorghe călare ucigând balaurul. Era purtat în partea stângă a tunicii cu bareta Ordinului Sfântului Gheorghe, care era portocalie cu trei dungi negre.

Exemplarul nostru este din argint, clasa a IV-a și datează din perioada 1914 – 1917.

Proveniență: Donație Rădulescu Geta, 27 decembrie 1992.

Deținător: Muzeul Municipal Râmnicu Sărat, Secția de Istorie, colecția numismatică, inv. 2365.